UVY2E3R3MED
DigiKey Part Number
493-17372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2E3R3MED
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2E3R3MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
32.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C