UVY2D4R7MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.999
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
4.7 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY2D4R7MED1TD
DigiKey Part Number
493-12976-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2D4R7MED1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY2D4R7MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40.25 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C