UVR2C4R7MED1TD
DigiKey Part Number
493-7464-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7464-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2C4R7MED1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2C4R7MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C