250PK4.7MEFCTA6.3X11
DigiKey Part Number
250PK4.7MEFCTA6.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250PK4.7MEFCTA6.3X11
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
250PK4.7MEFCTA6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
81 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C