UVR1A331MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.451
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4.485
Datasheet
In Stock: 55
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
Würth Elektronik
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1A331MED1TD
DigiKey Part Number
493-5906-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1A331MED1TD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1A331MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
435 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C