UVK2G680MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 997
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2G680MHD
DigiKey Part Number
493-12431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2G680MHD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2G680MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
544 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C