URS2G680MRD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS2G680MRD
DigiKey Part Number
493-11221-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS2G680MRD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
URS2G680MRD Models
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
784 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C