URY2C330MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.785
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
33 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY2C330MHD
DigiKey Part Number
493-17213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY2C330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY2C330MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
208 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C