URS1V221MPD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.837
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 7.424
Datasheet
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1V221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11792-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1V221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS1V221MPD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C