URS1J101MPD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 6.160
Datasheet
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1J101MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11829-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1J101MPD1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
URS1J101MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
375 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C