URS1C472MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
Rubycon
Direct
Chemi-Con
In Stock: 262
Chemi-Con
In Stock: 895
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 512
Panasonic Industry
In Stock: 258
In Stock: 111
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1C472MHD
DigiKey Part Number
URS1C472MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1C472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS1C472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.77 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.0355 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C