UPS1H102MHD1YQ
DigiKey Part Number
UPS1H102MHDYQCT-ND - Cut Tape (CT)
UPS1H102MHDYQTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1H102MHD1YQ
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.392 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
58 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C