UPM1A121MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.900
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.756
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 258
120 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1A121MED1TD
DigiKey Part Number
493-5200-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A121MED1TD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A121MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
235 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C