UPM0J561MPD6TD
DigiKey Part Number
493-11815-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11815-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM0J561MPD6TD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM0J561MPD6TD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
545 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C