UPJ1V390MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.108
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.465
Datasheet
39 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1V390MED
DigiKey Part Number
493-17061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V390MED
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1V390MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
245 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
660 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C