UPJ1H390MED
DigiKey Part Number
493-15641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1H390MED
Description
CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1H390MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C