UPJ1V220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 135.896
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1V220MDD
DigiKey Part Number
493-17058-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1V220MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C