UPJ1E391MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.322
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 211
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 573
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
390 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1E391MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1E391MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E391MHD6
Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1E391MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
720 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
920 mA @ 10 kHz
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C