UPA1V681MPD1TD
DigiKey Part Number
493-4925-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4925-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1V681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1V681MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.26 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.68 A @ 100 kHz
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C