UPA1E272MHD
DigiKey Part Number
493-5434-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1E272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPA1E272MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.499 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.94 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C