UPA1V272MHD
DigiKey Part Number
493-5437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1V272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1V272MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.389 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.81 A @ 100 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C