UPA1C332MHD6
DigiKey Part Number
UPA1C332MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1C332MHD6
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1C332MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.981 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.33 A @ 100 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C