UPA1C332MHD6TN
DigiKey Part Number
493-4888-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4888-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1C332MHD6TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1C332MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.981 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.33 A @ 100 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C