ULD2E3R3MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
3.3 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
ULD2E3R3MED1TD
DigiKey Part Number
493-13867-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13867-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2E3R3MED1TD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD2E3R3MED1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C