UKT1H222MHD
DigiKey Part Number
493-17871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKT1H222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKT1H222MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
1.691 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C