UHV1E151MED
DigiKey Part Number
493-15300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1E151MED
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1E151MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C