UHV1C221MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 7.500
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5.258
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 26
Chemi-Con
Chemi-Con
Chinsan (Elite)
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHV1C221MED
DigiKey Part Number
493-16435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C221MED
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1C221MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
275 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C