UHV1A152MPD6TA
DigiKey Part Number
493-UHV1A152MPD6TACT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1A152MPD6TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A152MPD6TA
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1A152MPD6TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C