UHE1V102MHD6TN
DigiKey Part Number
493-15254-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15254-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1V102MHD6TN
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1V102MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.658 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Impedance
43 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C