UHE1H220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 17.080
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 10.213
Datasheet
Panasonic Industry
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1H220MDD
DigiKey Part Number
493-1603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1H220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1H220MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
99 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C