UHE1C472MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHE1C472MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHE1C472MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C472MHD6TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHE1C472MHD6TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.512 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C