UHD1E681MPD1TD
DigiKey Part Number
493-15205-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15205-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E681MPD1TD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1E681MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.365 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Impedance
23 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C