UHD1E681MPD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 627
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 6.863
Datasheet
In Stock: 15
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 854
Rubycon
In Stock: 895
In Stock: 637
In Stock: 873
In Stock: 158
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Image for UHD1E681MPD1AA is not available
UHD1E681MPD1AA
DigiKey Part Number
UHD1E681MPD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1E681MPD1AA
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.365 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C