UHD0J821MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UHD0J821MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UHD0J821MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD0J821MPD1TA
Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD0J821MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
746.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C