UPA1A821MPD1TD
DigiKey Part Number
493-4877-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4877-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1A821MPD1TD
Description
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1A821MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
645 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
860 mA @ 100 kHz
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C