UEP2A330MHD1TO
DigiKey Part Number
493-UEP2A330MHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT)
UEP2A330MHD1TO-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEP2A330MHD1TO
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UEP2A330MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C