UCY2C680MHD3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 321
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 182
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 138
Parametric Equivalent
In Stock: 0
68 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UCY2C680MHD3
DigiKey Part Number
UCY2C680MHD3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2C680MHD3
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCY2C680MHD3 Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.18 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C