UCD0J152MNL1GS
DigiKey Part Number
493-6342-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6342-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6342-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD0J152MNL1GS
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCD0J152MNL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C