UBT1E101MPD8TA
DigiKey Part Number
493-UBT1E101MPD8TACT-ND - Cut Tape (CT)
493-UBT1E101MPD8TATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1E101MPD8TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UBT1E101MPD8TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C