UBT1C101MPD8TA
DigiKey Part Number
493-UBT1C101MPD8TACT-ND - Cut Tape (CT)
493-UBT1C101MPD8TATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1C101MPD8TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBT1C101MPD8TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C