RL80J471MDN1KX
DigiKey Part Number
493-4018-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4018-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL80J471MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RL80J471MDN1KX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm