PLF0J471MCO6
DigiKey Part Number
493-3013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF0J471MCO6
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLF0J471MCO6 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
5.2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm