LQS2V561MELB45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 7
In Stock: 30
TDK
In Stock: 303
Chinsan (Elite)
In Stock: 34
560 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LQS2V561MELB45
DigiKey Part Number
493-7682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQS2V561MELB45
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LQS2V561MELB45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.145 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C