LNUN7472MSEJ is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
4700 µF 525 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNUN7472MSEJ
DigiKey Part Number
493-6768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNUN7472MSEJ
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
15.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
21.28 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.433" (138.00mm)
Voltage - Rated
525 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C