LNC2G123MSEJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
KEMET
12000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNC2G123MSEJ
DigiKey Part Number
493-4327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2G123MSEJ
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
37.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C