LGY1K152MELA25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 204
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.652
Datasheet
Similar
In Stock: 247
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
1500 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGY1K152MELA25
DigiKey Part Number
493-8699-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY1K152MELA25
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGY1K152MELA25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.84 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C