LGU1K152MELA
DigiKey Part Number
493-8453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1K152MELA
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
1500 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1K152MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.863 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C