LGX2D681MELZ40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGX2D681MELZ40
DigiKey Part Number
493-7910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGX2D681MELZ40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGX2D681MELZ40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.595 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C