LGU1V562MELZ
DigiKey Part Number
493-6142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1V562MELZ
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP TH
Detailed Description
5600 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1V562MELZ Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4495 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C