LGU1C273MELB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 220
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 179
Parametric Equivalent
In Stock: 78
Direct
Rubycon
Direct
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
27000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU1C273MELB
DigiKey Part Number
493-8414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1C273MELB
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU1C273MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.4045 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C